پایگاه اینترنتی فاطمه الزهرا - مگر ولی فقیه معصوم است که ولایت مطلقه دارد؟

پایگاه بزرگ فرهنگی و دینی

پایگاه بزرگ فرهنگی و دینی

پایگاه اینترنتی فاطمه الزهرا - مگر ولی فقیه معصوم است که ولایت مطلقه دارد؟ پایگاه بزرگ فرهنگی و دینی

پرسش:

مگر ولی فقیه معصوم است که ولایت مطلقه دارد؟


پاسخ:

♦️ عصمت در تشریع است.
 عصمت تنها در ناحیه‌ی تشریع (نبوت و امامت) معتبر است. یعنی فقط پیامبر و امام لازم است که معصوم باشند زیرا مردم لازم است تا اطمینان داشته باشند که در مسیر تشریع یعنی دریافت دستورات الهی از پروردگار و ابلاغ آن به امت، هیچ گونه خطایی اتفاق نیفتاده است.
♦️ ولی فقیه مدیر جامعه است.
 اما در عرصه سیاسی عصمت ضرورتی ندارد، چون حاکم جامعه قصد تشریع ندارد، بلکه وی آنچه را توسط پیشوایان دین تشریع و ابلاغ شده را اجرا می نماید.

♦️ ضرورت نظم اجتماعی
 در همه ی نظام های سیاسی دنیا، اگر هرشهروندی به بهانه ی عدم عصمت حاکم یا رئیس جمهور یا ....، مطابق صلاح دید خود، تنها یک قانون را اجرا نکند، سنگ روی سنگ بند نمی شود.

 (مثال برای تقریب به ذهن: پزشک جراح نیز عصمت ندارد، اما بیمار پس از آنکه تخصص وی را تایید می کند، قلب و ریه و همه¬ی اعضای حیاتی خویش را در اختیار وی قرار می دهد تا جراحی کند)


 طبیعی است رهبر با مشورت های گوناگون (چه مجلس¬های مشورتی مانند مجمع تشخیص مصلحت و چه مشاورهای گوناگون) سعی در ابلاغ بهترین دستور را دارد. (با این حال مجال انتقاد به نظر رهبری نیز در ظرف مناسب وجود دارد.) اما هیچ کس با این توجیه که نظر من از نظر ولی فقیه بهتر است، نمی تواند از دستورات شرعی و قانونی وی سرپیچی کند.

 از این رو همه مراجع فتوا می دهند،حکم حکومتی بر مقلدین سایر مراجع و حتی خود مراجع لازم می گردد. چرا؟ چون حفظ نظم و جلوگیری از خودسری و هرج و مرج از ضروری ترین نیازهای هرجامعه ای است.

تاریخ : یکشنبه 1396/11/15 | ساعت 14 و 30 دقیقه و 49 ثانیه | نویسنده : ابراهیم دلشاد تنیانی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic