پایگاه اینترنتی فاطمه الزهرا - بسوی معرفت

پایگاه بزرگ فرهنگی و دینی

پایگاه بزرگ فرهنگی و دینی

پایگاه اینترنتی فاطمه الزهرا - بسوی معرفت پایگاه بزرگ فرهنگی و دینی
بسوی معرفت
تعدادی از علمای اهل تسنن که به مکتب حقه ی شیعه تشرف یافته اند

1- سید بحرالعلوم یمنی: از علمای بزرگ زیریه در یمن که درپی دیدار با آیت الله ابوالحسن اصفهانی پس از بازگشت به یمن 4000 نفر از مریدان سنی خویش را به مذهب تشیع مشرف گرداند.

2-علامه شیخ محمّد مرعی, امین انطاکی: فارغ التحصیل جامع الازهر که در حلب مقام قاضى القضاة را داشت و بعد از شیعه شدن کتابی با عنوان الشیعه و حججهم فی التشیع نوشت .

3- علامه شیخ احمد امین انطاکی: او برادر شیخ محمد امین است که بعد از مطالعه کتاب المراجعات سید شرف الدین عاملی و تدبر و تفکّر به مکتب شیعه گروید و کتاب  فی طریقی إلی التشیع را نوشت.

4-دکتر محمد تیجانی سماوی: اهل تونس است. که در پی سفری تحقیقاتی به کشورهای مختلف مذهب شیعه را جایگزین بهتری برای مذهب سابقش دانست. او کتاب هایی در دفاع از تشیع نوشته که برخی از آنها عبارت از: ثم اهتدیت, لأکون مع الصادقین, فاسألوا أهل الذکر, الشیعه هم أهل السنة, اتقوا الله و یا قومنا أجیبوا داعی الله است.

5- شـیخ سلیم بشرى: از علماى اهل سنت وجماعت بوده ودوبار ریاست جامع شریف الازهر را بـه عـهـده گـرفـتـه اسـت و در طی مناظراتی با علامه عبدالحسین شرف الدین به مکتب شیعه تشرف یافت که این مناظرات در کتاب المراجعات بارها به چاپ رسیده است.

6- استاد معتصم سید احمد سودانی: که پس از تشرف به مکتب شیعه در کتابی به نام " الخدعة, رحلتی من السنة الی الشیعة" علت تشرف خود را به مکتب شیعه می نویسد.

7- استاد عبد المنعم حسن سودانی: که ایشان هم پس از تشرف به مکتب شیعه در کتابشان به نام " بنور فاطمه اهتدیت" علت تشرفشان را می نویسند.

8- وکیل مشهور مصری, دمرداش عقالی: او هنگام تحقیق در یک مسئله فقهی و مقایسة آرا در آن مسئله , فقه و استنباط های شیعة امامیه را از دیگر مذاهب فقهی قوی تر می یابد و همین مسئله نور تشیع را در دلش روشن می گرداند و بعد از اتفاقات بعدی که موجب مطالعات بیشترش در این خصوص شد به مکتب شیعه تشرف می یابد.

9-علامه دکتر محمد حسن شحّاته: او نیز که استاد سابق دانشگاه الازهر بود پس از مطالعات فراوان پی به حقانیت مکتب شیعه می برد و شیعه می شود.

10- عالم فلسطینی شیخ محمد عبد العال: او هم پس از مطالعه ی کتاب المراجعات و تحقیقات بعدی به مکتب حقه ی شیعه گرایش می یابد.

11-مجاهد و رهبر فلسطینی محمد شحّاده: که پس از بحثهای فراوان با شیعیان لبنانی در زندان به مکتب حقه ی شیعه می گرود.

12- طبیب فلسطینی اسعد وحید قاسم: ایشان پس از گرویدن به مکتب حقه ی شیعه با تالیف کتبی مثل ازمة الخلافة و الامامة و آثارها المعاصرة ، در صدد تبلیغ مکتب شیعه برآمد.

13-نـویـسنده اهـل سـوریـه سیـد یـاسیـن معیوف البدرى: که بعداز بررسی های مکفی به مکتب شیعه گروید و کتابى به نام یا لیت قومى یعلمون (ایکاش قوم من می دانستند)منتشر نموده است .

14-مـحـدث جـلیل القدر ابو النضر محمد بن مسعود بن عیاش: که پس از گرایش به مکتب حقه ی شیعه تفسیر ارزشمند "عیاشی" را تالیف نموده است.

15- نویسنده معاصر, صائب عبد الحمید: که پس از تشرف به مکتب شیعه کتابهایی با عنوانهای منهج فی الانتماء المذهبی و ابن تیمیه, حیاته, عقائده و تاریخ الاسلام الثقافی و السیاسی در دفاع از اهل بیت علیهم السلام و مکتب شیعه نوشت.

16-شیخ محمود ابوریه : دانشمند ونویسنده مصرى , که داراى کتابهاونوآورى هاى فراوانى است , از جمله : اضواء على السنة المحمدیه وکتاب ابوهریره شیخ المضیره

17-احمد حسین یعقوب : که با مطالعه ی حوادث عاشورا انقلابی عاطفی در وی پدید آمد و سرآغازی شد که با تحقیقات و کنکاشهای علمی دقیقش به مکتب شیعه تشرف یابد.اوکتابهاى النظام الـسیاسى فی الاسـلام , نـظـریه عدالة الصحابه و الخط السیاسیه لتوحید الامة الاسلامیه را به نگارش در آورده است .


 18-سید ادریس حسینى از مغرب عربى : این بزرگوار پس از تشرف به مکتب برحق شیعه کتابهایی با عناوین لقد شیعنی الحسین,الخلافه المغتصبه و هکذا عرفت الشیعه نوشت.

19- سـعید ایوب: که پس از تحقیقات فراوان به مکتب حقه ی شیعه تشرف یافت. او کتابهای عقیدة المسیح الدجال و معالم الفتن در دو جلد را نوشته است.

20- نویسنده مصرى صالح الوردانى : ایشان پس از برگزیدن مکتب شیعه بعنوان بهترین مکتب جایگزین و راه حق کتابهاى : الخدعه رحلتى من السنة الى الشیعه حرکة اهـل الـبـیـت (ع ) الـشیعة فی مصرعقائد السنة وعقائد الشیعه التقارب والتباعد السیف والسیاسة و اهل السنة شعب اللّه المختار دفاع عن الرسول را تالیف نمودند

21- شـیـخ عـبـداللّه نـاصـر از کنیا : او شیعه شد پس از آنکه از بزرگان شیوخ وهابیت بود, ایشان چـنـدیـن کـتـاب در ایـن زمینه نوشته است مانند: الشیعة والقرآن , الشیعة والحدیث , الشیعة والصحابه , الشیعة والتقیه والشیعة والامامة . 

22- محمد عبدالحفیظ نویسنده مصرى: این بزرگوار نیز پس از تحقیق و بررسی لازم به مکتب حقه ی شیعه گروید.ایشان مولف کتاب "لماذا اناجعفرى" هستند.

23-دانـشمند, سخنور ومرد بحث ومناظره جناب سید على بدرى: او پس از شیعه شدن ، به دور جهان گشته ومناظره هاى متعددى بر پـاکـرده اسـت , وبـه دنبال آن کتاب بزرگى تحت عنوان احسن المواهب فی حقائق المذاهب را نوشته که بزودى به چاپ مى رسد. 

24-دکتر عصام العماد: که تشرف به مکتب شیعه یافت و شیعه شدنش را هدیه‌ی آسمانی برشمرد .

25-عبدالمجیدمحمد: او فارغ التحصیل دانشگاه الازهر مصر بود که مکتب اهل بیت علیهم السلام را پذیرفت و تشرف یافت.

26-محمد سعید دحدوح: از دانشمندان و امام جمعه و جماعت اهل سنت‏حلب بود و پس از خواندن الغدیر با پدرش محمد بشیر و فرزندانشان و به گفته خودش بزرگان شهرستان حلب علنا شیعه شده و از مروجین مذهب شیعه جعفری شدند.

27-شیخ محمد شریف زاهدی: ایشان از علما و ائمه جمعه اهل سنت از بلوچستان ایران هستند که به مکتب حقه ی تشیع راه یافتند.

28-هاشم قطیط: از شیعه شدگان سوری می باشد او پنج جلد کتاب با عنوان المتحولون شرح حال ره یافتگان را تألیف نموده است.

29-دکتر احمد راسم النفیس: عالم سنی اهل کشور مصر بوده که به مذهب تشیع گرویده است.ایشان نویسنده‏اى پر کار و پر تلاش در موضوعات فرهنگى و مباحث دینى است و مجله‏اى بنام «النداء» را منتشر مى‏کند. عناوین برخى رسالات و کتب ایشان به قرار زیر است:?.الطریق الى مذهب اهل‏البیت علیهم السلام 2. على خطى الحسین علیه السلام 3. التحکیم، دراسة فى الفقه التاریخى للامة الاسلامیة 4. الجماعات الدینیة - محاولة استمساخ الامة الاسلامیة 5. من اسس ثقافة العنف؟ 6. شرح دعاء السحر للامام السجاد علیه السلام 7. الامام على و العدالة الاجتماعیة (المؤتمر الدولى للامام على علیه السلام طهران، مارس 2001) 8. فقه التغییر بین السید محمدباقر الصدر و السید قطب، دراسة مقارنة 9. الشهید الصدر و دینامیة الصراع الاجتماعى 10. الامام المهدى المنتظر و خصوم مرحلة الظهور. آقاى دکتر احمد راسم النفیس از نویسندگان نقاد و منتقد نشریات مصر است و با مقالات متنوع خود به پاسخ‏گویى شبهات و سؤالات مختلف درباره مذهب شیعه مى‏پردازد. یکى از آثار برجسته ایشان کتاب «نفحات من السیرة‏» است که در آن خلاصه‏اى از سیره رسول اکرم صلى الله علیه و آله و ائمه اهل‏البیت علیهم السلام به نگارش درآمده است.

30-السید حمد الوکاع: مستبصر سوری که پس از تحقیقات فراوان به مکتب حقه ی شیعه تشرف یافت.

31-شیخ صالح احمد: از علمای بزرگ نیجر که ایشان هم مکتب اهل بیت علیهم السلام را پذیرفت و شیعه شد.

32-شهید محمداسلام زومک‌زهی: وی از چهره های مردمی بلوچ در ایران و از معتمدان منطقه سراوان(روستای پشتکوه)به شمار می‌رفت، که به همین دلیل پس از تشرف وی به تشیع، نزدیک به پنجاه نفر از اهالی این روستا نیز مذهب شیعه را برگزیده بودند.

33-محمد عبدالخالق مصری: ایشان پس از تحقیقات لازم با همسر و فرزندانشان به مکتب شیعه تشرف یافتند.

34-شریف محمد علی حیدره: رهبر شیعیان سنگال که از هدایت یافتگان به مکتب شیعه است و کتاب «حقایق روشن برای زندگی پیامبر اسلام» به زبان فرانسه و عربی «آیا عاشورا روز جشن است یا روز اندوه»به زبان عربی و فرانسه را تالیف کرده است.

35-دکتر حامد الگار: از گروندگان به مذهب برحق شیعه اند که به دنبال ایشان عده ای از دانشجویان و استادان دانشگاه نیز شیعه شدند.

36-حبیب علی الجفری: ایشان عالم و مبلغ بزرگ سنی مذهب هستند. ایشان پس از تحقیقات گسترده ودر نهایت با پرس و جو از علمای شیعه و خصوصا آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه، به حقانیت مذهب اهل بیت(ع) ایمان آورد .

37-مروان خلیفات ازاردن: این بزرگوار به مذهب حقه ی تشیع گروید.او نویسنده کتاب " و سوار بر کشتى شدم" است.

38-محمد على متوکل از سودان: او پس از تحقیقات لازم مکتب حقه ی شیعه را برگزید. او نویسنده کتاب " با تواضع وارد تشیّع شدم" است

39-سیّد حسین رجا از سوریه : وی نیز از رهیافتگان به مکتب حقه ی شیعه است و کتاب" دفاع از وحى شریعت ضمن دایره سنّى وشیعی" را نوشته است.

40-خانم لیماءحماده از سوریه:
ایشان پس از تحقیقات لازم از پیروان مذهب برحق شیعه شدند .کتاب " اخیراًروح نورانى شد" از ایشان است.تاریخ : جمعه 1397/03/4 | ساعت 11 و 41 دقیقه و 14 ثانیه | نویسنده : ابراهیم دلشاد تنیانی | نظرات
.: Weblog Themes By Slide Skin:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات